o-projekcie-115209.jpg

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło znaleźć się w gronie Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo. Jest to ogólnopolski innowacyjny projekt edukacyjny, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji, opracowany przez FUNDACJĘ DBAM O MÓJ Z@SIĘG

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans będziemy pozytywnie wpływać na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.

Będziemy rozwijać 7 obszarów Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo:

• Dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o nowych technologiach i problemach wynikających z ich nadużywania.
  • Kreatywne i bezpieczne włączenie technologii informacyjno-komunikacyjnych w proces edukacji.
  • Podejmowanie działań w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz działań edukacyjnych zmierzających do redukcji szkód wynikających z korzystania z zasobów sieci.
  • Wspólne wypracowanie i wdrażanie zasad używania zasobów sieci na terenie szkoły.
  • Tworzenie kultury świadomego bycia poza siecią.
  • Nauka kompetencji przyszłości.
  • Realizacja projektów odpowiedzialnych społecznie.

Jakie korzyści wynikają dla szkoły z dołączenia do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo?

• Dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji.
  • Udział w badaniu naukowym poświęconym relacjom w szkole – start już we wrześniu 2021.
  • Bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych.
  • Możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo.
  • Wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej.
  • Dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń.
  • Certyfikat dla szkoły oraz zaświadczenie dla szkolnego koordynatora projektu.

Jakich rezultatów się spodziewamy?

• Pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz relacje z innymi uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Zbudowanie wśród społeczności szkolnej prawdziwego obrazu nowych technologii opartego o rzetelną wiedzę.
  • W szkole wdrożone są wspólnie wypracowane zasady higieny cyfrowej.
  • Nowe technologie są regularnie wykorzystywane przez szkołę podczas zajęć z uczniami.
  • Szkoła profesjonalnie wspiera w rozwiązywaniu problemów e-uzależnień oraz realizuje działania profilaktyczne.
  • Wyłonienie liderów cyfrowych oraz twórców kreatywnych treści internetowych.
  • Szkoła kładzie nacisk nie tylko na rozwój kompetencji cyfrowych, ale również kompetencje miękkich.
  • Szkoła wspiera tworzenie kultury bycia poza siecią – zapewniającej balans alternatywy dla świata cyfrowego.
  • Członkowie społeczności szkolnej współpracują z innymi instytucjami na rzecz lokalnej społeczności.

Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021, tj. punkt 4 (Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.) oraz punkt 5 (Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Fundacji:

www.dbamomojzasieg.pl/soc

www.facebook.com/dbamomojzasieg