Powitanie gen. Hallera – radosny festyn na Dworcu Głównym w Gdańskupowitanie-gen-hallera-radosny-festyn-na-dworcu-glownym-w-gdansku-161278.jpg

9 lutego 2020 r., godz. 12:00 -16:00

peron nr 5, Dworzec Główny w Gdańsku

Pan Generał z polskim wojskiem do Gdańska przyjeżdża!  Nadszedł czas na huczne powitanie i wspólną Pomorzan i gości zabawę!

Zapraszamy wszystkich na świątecznie przystrojony peron 5. gdańskiego Dworca Głównego, gdzie już od godziny 12.00 czekać będzie moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. W tym – zabytkowy pociąg, pełen niespodzianek!

Wspólnie oczekiwać będziemy przyjazdu legendarnego dowódcy, generała Józefa Hallera. Tak jak sto lat temu, uczynimy to godnie.

Będą kwiaty, powitalne bramy, orszaki, orkiestra dęta, śpiewy, tańce. Będą tłumy gdańszczan i Pomorzan, klasy szkolne, harcerze, całe rodziny. Liczymy również na Was! Pokażmy, że cieszyć się z polskości na Pomorzu naprawdę potrafimy koncertowo.

Posłuchamy orkiestrowych szlagierów z lat 20-tych, zatańczymy charlestona, zaśpiewamy. Kaszubi zaproszą do swojej kuchni. Młodzież gdańska odtworzy stuletni plac zabaw i pokaże dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Czekać na Was będzie także Pan Fotograf ze swym stuletnim aparatem (z pewnością namówicie Pana Generała na wspólne pamiątkowe foto w kolorach starej sepii!), natomiast Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego i inni rekonstruktorzy dopełnią klimatu i przeniosą Was w czas wzruszeń i radości z odradzającej się Polski.

Jeśli tylko fantazja Was nie zawiedzie i odwagi wystarczy, będziecie mogli skorzystać z usług naszych barberów i tatuażystów. Ci pierwsi wymodelują chętnym kawalerom brody à la Haller, ci drudzy – wykonają piękny tatuaż rocznicowy (na zawsze lub tylko na chwilę). Gryf na ramieniu – czyż to nie piękna pamiątka?!

Do Waszej dyspozycji będzie także wizażystka, która wykona makijaż w stylu lat 20-tych, a malarka-portrecistka zadba, by po tej zabawie pozostał trwały ślad.

W międzyczasie odbędzie się najważniejsze wydarzenie: o godz. 14.15 generała Hallera powitają gospodarze Gdańska i Pomorza – ci sprzed stu lat, jak i obecni. Ponownie gdański lekarz Józef Wybicki wręczy Hallerowi zaślubinowe obrączki.

Nierozerwalną częścią festynu jest gra miejska rozpoczynająca się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 o godzinie 10.00. Szczegóły zawiera broszura „Lekcja historii z dr. Józefem Wybickim” (do pobrania).

12.00 – rozpoczęcie festynu na peronie nr 5 na Dworcu Głównym

13.30 – rozwiązanie konkursu historycznego dla szkół

14.15 – oficjalne powitanie gen. Hallera przez władze samorządowe: Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka; przekazanie obrączek zaślubinowych gen. Hallerowi

16.00 – zakończenie imprezy – pożegnanie gen. Hallera

Atrakcje festynu:

1. Zwiedzanie historycznego pociągu, we wnętrzach którego czekają:

- barberzy pana Hallera – modelowanie brody à la Haller (Gdański Salon Fryzur Męskich)

- tatuażyści – tatuaż z Niepodległą (Pracownia Tatuażu Monkey Mandala)

- wizażyści – makijaże z lat 20-tych (Akademia Kontury)

- portreciści – portrety z lat 20-tych (Republika Marzeń – Gdańska Szkoła Artystyczna)

- biesiada kaszubska – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku

1. Kawaleryjski Szwadron Kaszuby i rekonstruktorzy
  2. Plac zabaw sprzed 100 lat (Gdańska Szkoła Artystyczna)
  3. Happening poezji patriotycznej (Gdańska Szkoła Artystyczna)
  4. Gdański Pan Fotograf – portrety zabytkowym aparatem fotograficznym
  5. Orkiestra dęta Milosa Meyera (z Hronova, Rep. Czeska)

Wydarzenie odbywa się pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego. Organizatorami są Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Teatr Znak.